Ο πρώτος νυχτερινός trail αγώνας που έγινε ποτέ στην Ελλάδα, επέστρεψε με τη νέα του μορφή στο Πήλιο

Ένας αγώνας που πήρε σάρκα και οστά στο Πήλιο τον Αύγουστο του 2010 ως “Νυχτερινή Υπνοβασία”, επέστρεψε 12 χρόνια μετά, το βράδυ του Σαββάτου 17 Σεπτεμβρίου με τη νέα του μορφή, ως “1ο Pelion Night Trail”, σε ένα απαιτητικό εγχείρημα που χρόνο με τον χρόνο και με τον ζήλο διοργανωτών και αθλητών, θα γίνεται όλο και πιο δημοφιλές. Η “Νυχτερινή Υπνοβασία” είχε αποτελέσει τον πρώτο νυχτερινό αγώνα trail που έγινε ποτέ στην Ελλάδα, καθώς επίσης και τον πρώτο νυχτερινό δρόμου ή βουνού όλων των εποχών που έγινε ποτέ στη Μαγνησία. Πραγματοποιήθηκε τότε από την ομάδα του Νίκου Μαγγίτση, ο οποίος έδωσε τιμητικά το παρόν στην εκκίνηση του νέου αγώνα.

Επίκεντρο της εκδήλωσης ήταν το Χιονοδρομικό Κέντρο Πηλίου Αγριόλευκες. Διοργανωτές του 1ου Pelion Night Trail ήταν ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου, σε συνεργασία με την εταιρεία υπαίθριων δραστηριοτήτων True Adventure. Η Οργανωτική Επιτροπή του 1ου Pelion Night Trail δεν έχει κανένα λόγο να αποκρύψει, αντίθετα πρέπει να αναφέρει όπως οφείλει να κάνει κάθε διοργάνωση και κάθε σύλλογος που σέβεται το έργο του, το γεγονός που παρουσιάστηκε μετά το 6ο χιλιόμετρο της διαδρομής του αγώνα στη διαδρομή προς τον Άγιο Λαυρέντιο, όπου μέρος δρομέων πήρε λάθος κατεύθυνση. Μερικοί από τους δρομείς έτρεξαν έτσι επιπλέον χιλιόμετρα, ενώ άλλοι επέστρεψαν στην αφετηρία. Για την κατάταξη εφαρμόστηκαν όσα προβλέπουν οι κανονισμοί των WA / AIMS, και κατ’ επέκταση του ΣΕΓΑΣ, από τους οποίους κανονισμούς διέπεται ο αγώνας βάσει και της προκήρυξης. Σε κάθε ορεινό αγώνα και ιδιαίτερα περιπέτειας όπως είναι ένας νυχτερινός, απαιτείται προσοχή στην τεχνική ενημέρωση που προηγείται της εκκίνησης, και σχολαστική προσοχή στα σημάδια. Αντί δικαιολογιών, η διοργάνωση υπόσχεται για τον αγώνα του 2023 ότι θα φροντίσει για τη διόρθωση σε κάθε τομέα που χρειάζεται βελτίωση, και παρακαλεί τους αθλητές που μετείχαν στις διαδρομές των αγώνων να στείλουν τις παρατηρήσεις και τις επισημάνσεις τους ώστε ο αγώνας του νέου έτους να κάνει ένα ακόμη βήμα παραπάνω στο δύσκολο εγχείρημα που επιτελεί.

Ο αγώνας συγκέντρωσε την προτίμηση 160 trail runners και παιδιών από όλη την Ελλάδα, που ήρθαν ακόμη και από πολύ μακρινές περιοχές. Ενδεικτικά : Φλώρινα, Φάρσαλα, Πύλη, Αγιά, Κατερίνη, Λάρισα, Θεσσαλονίκη, Αιγάλεω, Αθήνα, Πούρλια, Γιάννουλη, Λιβαδειά, Αλμωπία, Πίνοβο, Μέτσοβο. Από τη Μαγνησία έτρεξαν δρομείς των Νίκη Βόλου, Άτλας, ΓΣ Βόλου, ΑΟ Μαγνησίας, Δημητριάς, ΕΟΣ Ν. Αγχιάλου, Great, Kontogiannis Running Team, Anthema Running Team, Αχμή, UPT, ΣΔΥ Βόλου.

Τα παιδιά έδωσαν την έναρξη του 1ου Pelion Night Trail τρέχοντας χωρίς ανταγωνισμό στον δικό τους, τον Παιδικό Αγώνα. Ακολούθησε η εκκίνηση των 4,8 χιλιομέτρων, και ύστερα των 17χλμ. Ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης αναδείχθηκε νικητής με χρόνο 1:30:42. Χέρι-χέρι τερμάτισαν μαζί δεύτεροι ο Φιλάρετος Κυριακάκης και ο Απόστολος Νικολάου με 1:44:22. Η Νατάσα Μιχαήλ με 2:32:29 ήταν η νικήτρια στην κατάταξη των γυναικών, με την Κωνσταντία Σκορδά να ακολουθεί 2η με 2:41:44, και την Κλαίρη Βασιλείου 3η με 3:20:54.

Με γρήγορη κούρσα στα 4,8 χιλιόμετρα ο Νίκος Δήμτσας κατέλαβε την 1η θέση με 23:33. Στο βάθρο ανέβηκαν επίσης ο Στέλιος Μόλικο 24:06, και ο Σπαρταθλητής Νίκος Σιδηρόπουλος 24:24. Στις γυναίκες πρώτευσε η Ματίνα Λίντζου (33:13), ενώ η 2η θέση πήγε στην Σοφία Αρχοντή 33:22, και η 3η στην Ηλιάνα Βουνοτρυπίδου 36:05.

Ιδιαίτερη μνεία αξίζει να γίνει στη συμμετοχή του Νίκου Χαυτούρα, γιατρού -νευροχειρουργού και δρομέα μέλος του ΣΔΥ Βόλου, προέδρου της Ένωσης Νοσοκομειακών Γιατρών Μαγνησίας, ο οποίος εξήρε το έργο του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου που του έδωσε το έναυσμα 3 χρόνια πριν να ενταχθεί στον αθλητισμό αποκομίζοντας τεράστια οφέλη στον τρόπο ζωής του.

Οι εκδηλώσεις τέλεσαν υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Θεσσαλίας, της ΕΟΣΛΜΑ-Υ. Πολύτιμη ήταν για μία ακόμη φορά όπως σε κάθε διοργάνωση και εκδήλωση που γίνεται στη Μαγνησία, η υποστήριξη και η κάλυψη από τη Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Νομού Μαγνησίας.

Οι δρομείς με την παραλαβή του αριθμού τους πήραν το δώρο της διοργάνωσης, έναν φακό κεφαλής που έκανε τη “νύχτα μέρα” στον αγώνα τους. Επίσης παρέλαβαν το τεχνικό t-shirt του 1ου Pelion Night Trail, ενώ με τον τερματισμό και το ειδικό μετάλλιο. Το Souvlaki Party που ακολούθησε σε συνδυασμό με την προσφορά από μπύρες άνευ αλκοόλ όπως προβλεπόταν από τις παροχές της διοργάνωσης, έκλεψε επίσης την παράσταση. Τα αποτελέσματα μεταδόθηκαν live από το πρώτο δευτερόλεπτο της εκκίνησης, όπως έχει καθιερώσει ο ΣΔΥ Βόλου σε κάθε αγώνα του. Φωτογραφίες επαγγελματικού επιπέδου και βίντεο, ακόμη και από drone, προσέφερε δωρεάν φυσικά, η διοργάνωση μέσω του Στάθη Καραδημητρίου.

Μέγας χορηγός του αγώνα ήταν το Pharmnet. Χορηγοί προϊόντων οι ΕΨΑ, FIX άνευ, ενώ χορηγός επικοινωνίας ήταν το RunningNews.gr.

Η σήμανση έγινε με αφαιρούμενα υλικά που δεν άφησαν το παραμικρό σημάδι στην περιοχή. Μάλιστα οι Δημήτρης Ρούσης, Ζήνωνας Λουλούδης κινούμενοι ως συνοδοί του τελευταίου δρομέα στα 17 και στα 4,8χλμ, μάζεψαν κατευθείαν με το πέρασμά τους τα σκουπίδια, ενώ όσα απέμειναν αφαίρεσε ο Γιώργος Ράιος την επόμενη ημέρα. Ιδιαίτερη μνεία αξίζει σε όλους τους εθελοντές που βοήθησαν την ημέρα του αγώνα, και τις προηγούμενες. Η υποστήριξη και η κάλυψη από τη Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Νομού Μαγνησίας με πάρα πολλά μέλη και αυτοκίνητα, και επικεφαλής τον Βασίλη Ηλιόπουλο, ήταν κάτι παραπάνω από κομβική στη διεξαγωγή του αγώνα.